Ek İş Yaparken Gündelik Yaşam ve İşiniz Arasında Nasıl Denge Kurarsınız?

1. İş ile Gündelik Hayatınız Arasında Ayrım Yapın

İş ve gündelik hayat arasında denge kurmaya çabalamayın, ikisi arasında ayrım yapın. Sizi dolu dolu, anlamlı bir hayat sürmekten alıkoyan hayatınızda her ne varsa parçalara ayırın. Neden ek iş yaptığınızı, bunun genel olarak hayata ve kariyerinize dair hedeflerinizi ne yönde etkilediğini keşfetmeye çalışın. Tek başınıza üstesinden gelemediğiniz konularda destek görmek ve hedeflerinizi gerçekleştirmek için zaman yaratmanın yollarını araştırın.

2. Önceliklerinizi Belirleyip İyi Yönetin

Zamanı yönetemeyiz ama önceliklerimizi belirleyebiliriz. Aile, iş ve ek iş olarak üzere üç parçaya bölünmeniz gerekiyorsa, belli bir zaman diliminde tek bir tanesine odaklanın. Evdeyken alienize odaklanın, ek işinizi yaparken ek işinize odaklanın. Birden fazla görevi üstlenmenin iş ve gündelik yaşam için en verimsiz şeylerden biri olduğuna dair onlarca araştırma mevcut.

3. Ailenizden Destek Alın

Hedefleriniz doğrultusunda aksiyon almak heyecan verici. Bir yandan evi çekip çevirip diğer taraftan işte güzel bir performans sergilemeyi başarmak ise takdire şayan. Küçük ama istikrarlı adımlarla yarışta ipi göğüsleyebilirsiniz. Ek işte de başarı sağlamak için ailenizden destek alın. Görüşlerini danışın, fikirlerini danışın ve manevi destek alın.

4. Sevdiğiniz Şeyin Peşini Bırakmayın

Ek işinizle tam zamanlı işiniz arasında denge kurmaya çalışırken size enerji veren aktiviteleri kovalayın. Gücünüzden destek alın ve sevdiğiniz şeylerin peşinden koşun. Her işi başarmanın farklı farklı yolları var. Sizin için en iyi yol hangisi? Yapmak zorunda olduğunuz ve sevdiğiniz işi aynı zamanda nasıl yürütebilirsiniz? Sevdiğiniz şeyin peşinden koşun.

5. Programınızı Optimize Edin

Günlük dengeyi sağlamanız için sonuçları iyileştirmek ve başarıyı yakalamak üzere enerjinizi iyi yönetmeniz ve proaktif olmanız esas. Önceliklerinize göre (aile, kişisel bakım, eğitim, eğlence gibi) programınızı güncelleyerek günlük bir rutin tutturmak da keza çok önemli. Disiplinli olmak, mükemmeli başarmanızı sağlayacak öncelikler konusunda ehemmiyetli davranmanız başarının anahtarıdır.

6. Tipik Çalışma Düzenini Bir Kenara Atın

Pazartesinden cumaya saat 9 – 5 çalışma biçimi sanayi çağında fabrika işçileri için ortaya çıkmıştı. İşinizi yaparken zaman ve mekan konusunda esnek davranın. Haftanızı üretkenliğinizin en yüksek olduğu zamanlara göre düzenleyin. Gerekirse bu konuyu iş verenenize danışın. Egzersiz yerine merdivenleri kullanmak gibi başka bir şey için ayırdığınız zamandan kısın.

7. İşinize Odaklandığınız Zamanları Belirleyin

İş ve gündelik yaşam arasında denge kurmak zor. Hele buna bir de ek iş eklendiğinde stresli ve tükenmiş hissetmek oldukça muhtemel. Bunun en yaygın nedeni de uçsuz bucaksız yapılacaklar listesi. İşte zaten perişan oluyorsunuz, eve gelince de size yapılacak yığınla iş bekliyor. Pekiyi çözüm ne? Korkunç listenizi her gün projelerinize ayıracağınız ve tamamen konsantre olduğunuz saat dilimleriyle değiştirin. Hayatınız değişecek!

8. İşinizden Zevk Alıp Almadığınızdan Emin Olun

Boş vaktinizden feragat ediyor ve sizi daha fazla riske atan bir şeyle uğraşıyorsanız zevk almayı başarmanız gerek. Size mutlaka bir şeyler katmalı. Daha fazla para uğruna çok fazla vaktinizi harcamak bir dengesizliğe ve ilişkilerinizde bozulmaya neden olabilir, öte yandan diğer işinizi de etkileyebilir. Zamanınızı alsa da sizi geliştiren ek işler daha iyi olabilir. İşleriniz arasındaki dengeye dikkat edin.

11. Sınırlarınızı Koruyun

Kendiniz için sınırlar koyun ve bu sınırlara bağlı kalın. Günlük yapılacaklar listenizi devam ettirin ve bu listedeki her iş tamamlandığında iş gününüz de bitti demektir. İşler bittiğinde kendinizi ödüllendirmeyi de unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir