Ek İşlerinizden Kazandığınız Parayı İdare Etmenin 3 Yolu

Ek işle meşgulseniz, hele ki birden fazla ek işte çalışıyorsanız, paranızı idare etmek konusunda ehemmiyetli davranmanız gerekir. Ekstra kazancınızı nelere harcayacağınızı ve bu parayla nasıl yatırım yapacağınızı iyi bilmelisiniz.

Nereden başlamanız gerektiğini bilmiyorsanız ve tam zamanlı işinizden elde ettiğiniz gelirinizin yanı sıra ek işlerinizden kazandıklarınızı bir düzene koymak istiyorsanız birkaç basit adımla yola koyulabilirsiniz:

Ek Geliriniz için Yeni Bir Banka Hesabı Oluşturun

Devamlılığını sağlayabilirseniz eğer, ek işiniz sizin için tam zamanlı bir ekmek kapısına dönüşebilir. Her şey yolunda giderken, yani hali hazırda kazanç sağlıyorken iyice organize olun ve akıllı para yönetimi tekniklerini uygulayın, böylece dar zamanlarda dünya başınıza yıkılmaz. Ek işiniz, tamamen sizin kontrolünüzde bulunan bir iş olsa ve kimseye bağlılığınız olmasa dahi ayrı bir banka hesabınız bulunsun. Bu sayede tam zamanlı işiniz dışında kazandığınız parayı ve harcamalarınızı kolayca takip edebilirsiniz.

Ayrıca, kendi girişiminiz olan bir ek işi büyütmek için para harcamanız gerektiğinde harcamalarınızı karşılayacak belirli bir kaynağınız olur ve düzenli gelirinize dokunmamış olursunuz. Öte yandan kazandığınızdan daha fazlasını ek işiniz için harcamadığınızdan da emin olmanın gönül rahatlığını yaşarsınız ve hesap kitap derdiyle iki yakanızı bir araya getirmek için uğraşmazsınız.

Kazancınız henüz az ya da çok olsun, ayrı bir banka hesabı açın. Bu hesabınızı müşterilerinize fatura kesmek veya doğrudan ödemelerinizi almak için kullanabilirsiniz. Kendiniz ve müşterileriniz için en uygun ödeme yöntemlerini de seçmeye gayret edin.

Boş Zaman Konusunda İdareli Davranın

Kendi ek işinizi büyüterek tam zamanlı bir işe dönüştürmek gibi bir planınız varsa, bir süre sonra tam zamanlı olarak çalıştığınız işe ayırdığınız zamanda bir kesintiye gitmeniz gerekecektir, yani size ödenen maaşta da kesinti olacak demek oluyor bu durum. Eğer böylesi bir şeyle eninse sonunda karşılaşmaktan korkmuyorsanız, şimdiden kolları sıvayın. Boş zamanlarınızdan feragat ederek böylesi dar zamanlarda zorluk çekmemek için çalışmalarınızı sıklaştırın ve kemerleri biraz sıkın. Sakın endişeye de kapılmayın. Para biriktirmek demek eve kapanıp dört duvar arası yaşamak ve her şeyden elini eteğini çekmek anlamına gelmiyor. Her şeye rağmen hayattan keyif alabilirsiniz. Ancak, gönül rahatlığıyla düşünmeden har vurup harman savurabilmeden önce bunun bedelini göze alın: Gerekli parayı kazanmak için günlük işinizde ne kadar saat çalışmanız gerekir?

Kazandığınızdan Daha Fazlasını Harcamayın

Tam zamanlı bir işte çalışıyorken kendi girişiminiz olan bir işe para akıtmak ve bir hobi gibi görmeniz ilgi çekici gelebilir. Ya da sanki hiç emek ve vakit harcamıyormuşsunuz gibi ek işten elde ettiklerinizi savurmanız da muhtemel. Ancak böyle davrandığınızda o iş gerçekten de bir hobiden öteye gitmez.

Ek işinizde istikrar sağlamak istiyorsanız bir hobi gibi değil, bir işletme yönetiyor gibi davranın. Mümkün olduğunca verimli çalışın ve neye para harcadığınız konusunda akıllıca tercihlerde bulunun. Ek işinize destek çıkması amacıyla gereksiz yere kredi çekip yük altına girmeyin. Size kazanç getiren bir iş gerçek iştir. Yoktan yere maruz kaldığınız bir borcu ödemekle uğraşırken kâr elde etmeniz daha da zordur.

Hızla işinizi büyütmek amacıyla büyük borç yükü altına girmektense ihtiyaçlarınızı karşılamak için günlük işinizi devam ettirin ve işinizi büyütmek için ek işinizden elde ettiklerinizi sanki böyle bir para yokmuş gibi mümkünse çok harcamadan yatırım olarak bir kenara ayırmaya gayret edin ve yolunuzda sabırla küçük adımlarla ilerleyin. İşte ek iş yapmanın güzel yanı tam da budur!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir