Ek İşte Çalışanlar Diğer İşlerinde Neden Daha Verimli?

Çoğu şirket, çalışanlarının ek işlerde çalışmasına karşı çıkıp bunu sözleşmelerine de madde olarak eklese de böyle bir durum söz konusu bile olmamalı. Esnek ekonominin yaygınlaşmasıyla yeni çalışma modellerinin, ihtiyaçların ve yeni iş kollarının ortaya çıkmasıyla eski çalışan modeli de yüz değiştiriyor. Ayrıca, işverenlerin korktuğunun aksine ek işle meşgul çalışanlar tam zamanlı işlerini bırakmayı düşünmüyor.
Tam zamanlı çalışmasının yanı sıra ek işle de meşgul biri hakkında aklınıza ilk gelen sürekli yorgun, keyifsiz ve motivasyonu düşük biriyse yanılıyorsunuz. Ek işi olan çalışanlar genellikle daha üretken, zamanlama ve zamanı kullanma konusunda daha başarılılar ve yaratıcı düşünme becerileri daha yüksek.

Ek işle meşgul çalışanları işlerinde daha başarılı hale getiren diğer özellikler sizin için sıraladık:

Mesai Dışında Yeni Yetenekler Kazanıyorlar

Kendi imparatorluklarını kurabilmeleri çalışanlara günlük işlerinde de faydalanabilecekleri gerçek ve pratik bir deneyim sunuyor. Ek iş olarak grafik tasarım yapan bir muhasebeci söz konusu bu yaratıcılığını 9-5 mesai saatlerinde de yansıtabilir; ilerleme kaydedilemeyen sorunlara yaratıcı çözümler getirebilir.

Girişimci Çalışanlar En İyi Çalışanlar Oluyor

Girişimci, bir şeylere ön ayak olan, yenilikçi ve proaktif çalışanlar bir şirketin gelişmesine yardımcı oluyor. Tüm bu karakteristik özellikler de genellikle işverenlerin kalifiye çalışan arayışlarında bilhassa aradıkları özellikler. Ek iş yapanların çoğu zaman kendi ayakları üzerinde birçok sorunla uğraştıklarını ve çoğu şeyin üstesinden tek başlarına gelmeleri gerektiğini düşünürsek, tam bir problem çözücü olduklarını ve herhangi bir sektörden bir alanda çok değerli olduklarını söyleyebiliriz.

Sürekli Ücret Artışı Talebinde Bulunmazlar

Ek işte çalışan kişilerin motivasyon kaynağı tamamen para değildir; ihtiyaç dışında hobi veya ilgi alanlarına yönelen ek işle uğraşan kişilerin temel motivasyon kaynağı hırs ve istektir. Buna karşın, ek işleri sayesinde elbette ek kazanç elde ediyorlar. Bu nedenle işverenlerinden sürekli ücret artışı talebinde bulunmayacaklar ya da mevcut ücretlerinden şikayet edip durmayacaklardır.

Alışılmışın Dışında Yepyeni Fikirleri Vardır

Girişimci çalışanlar genellikle yaratıcı düşüncelere sahiptir ve zorluklardan beslenirler. Temelde girişimcilik, yepyeni bir şey oluşturmak demektir. Bu nedenle, şirketiniz veya kuruluşunuz unutulmaya yüz tutmuş bir ürününe veya pazarlama planına yepyeni bir bakış açısı getirmek ve üzerindeki tozu silkelemek istiyorsa, ek iş yapan bir çalışanınız sizi aydınlatabilir. Ek işte çalışanların birçok avantajlı niteliği var, ancak işverenler yine de dikkatli olmalı ve kendilerini onlardan gelebilecek olası tehlikelere karşı korumalılar.

Şeffaflık

Ek işle meşgul bir çalışan, bir ek işte çalıştıklarını gizlemeyip iş yerlerinde böyle bir ek iş yaptıklarını belirtmek konusunda kendilerini rahat hissetmeliler. Uzun lafın kısası, şeffaf olmalılar. Böylece işverenlerine karşı saklayacakları bir şeyin olmadığı izlenimini verirler. Ayrıca, çalışanlar mesai saatleri içerisinde ek işleriyle ilgilenmediklerini ve işlerini aksatmadıklarını da göstermeliler.

Rekabetçi Olmayan Ek İşler

İşverenler ek işin kendi işlerine karşı rekabetçi bir tehdit unsuruna dönüşmemesi konusunda oldukça açık ve net olmalılar. Yani, çalışan bir işi doğrudan veya dolaylı olarak bir rekabet için yapmıyor olmalı.
Geceleri ya da hafta sonları çalışmak mutlaka sizi daha iyi bir çalışan yapmış olmalıdır. Bir iş yürütmenin ya da şirket yönetmenin ne denli meşakkatli bir iş olduğunu bizzat kendiniz deneyimleyebiliyor ve böylece işveren ile daha fazla empati kurabiliyorsunuz. Ayrıca, karşılaştığınız güçlükler ve ekstra deneyim sayesinde daha donanımlı olmanız muhtemel. Bilhassa sevdiğiniz bir alanda ek işle meşgulseniz daha fazla motive olarak bu motivasyonu da tam zamanlı işinize yansıtabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir