Ek İşte Çalışmanın En Kötü Dört Özelliğiyle Başa Çıkmanın Yolları

Ekonomik nedenlerden ötürü birçok kişi ek işle meşgul olmasına rağmen aslında ek iş yapmak yeni beceriler edinmek ve girişimciyseniz ek işinizi zaman içerisinde kendi işinize dönüştürmek için avantaj sağlıyor. Ancak gel gelelim gerçekçi olmakta da fayda var. Ek iş yapmanın kan basıncını yükseltecek dezavantajlarını ve bunlarla nasıl baş edebileceğinizi hep beraber keşfedelim:

1. Çalışma Saatlerinin ve Kazancın Belirsizliği

Tipik bir tam zamanlı işte hangi saatler arasında ya da minimum kaç saat çalışmanız gerektiğini bilirsiniz, ancak ek iş yaparken kimi zaman bir hafta boyunca gece gündüz demeden çalışır ve sonraki hafta tamamen boş olabilirsiniz. Öte yandan bir sonraki projede veya gelecek ay ne kadar kazanç elde edeceğinizi tam olarak kestiremeyebilirsiniz. Böyle bir durum ise tedarikçilere ödeme yaparken veya en basitinden günlük harcamalarınızı yaparken ve faturalarınızı öderken zorluk yaşamanız muhtemel.

• İyi bir ortalama yakalayana kadar iş ve gelir tahminlerinizi düşük tutun.

• Yeni bir sözleşme imzalamadan önce çalışma saatleri konusunda müzakere edin veya minimum çalışma saatlerini sözleşmeye ekletin.

• Sadakat ve güven sağlamak için çok çalışın ki sektörde akla gelen ilk isimlerden biri olun.

• Acil durum planı oluşturun ve kriz zamanlarınızda kullanmak üzere ufak da olsa birikim yapın.

2. Planlama

Söz konusu ek iş olduğunda her şey havada kaldığı için, işinize göre planlama yapmak biraz sıkıntılı olabilir. Arkadaşlarınızla plan yaparken boş vaktiniz olup olmayacağını tam olarak kestiremezsiniz ya da arzu ettiğiniz geliştirmeleri yapmak için yeterince geliriniz olup olmayacağını bilemeyebilirsiniz.

• Beklenmedik durumları ve olasılıkları iyice araştırın.

• Her zaman en iyi olasılığı değil de en kötü olasılığı göz önünde bulundurarak çalışın. Bu sayede çok fazla hayal kırıklığına uğramaz ve darmaduman olmazsınız.

• Esnek olmanız gerektiğinde gerçekçi olun ve şeffaf davranın.

3. Yatırım Yapmak ve Müşteri Bulmak

Yatırımcılar her nasıl size yaptıkları yatırımın veya ödemelerin karşılığını görmek istiyorsa aynı şekilde müşterileriniz de güvenilir, tertemiz bir iş, ürün veya proje ortaya koyacağınızdan ve istikrarlı olacağınızdan emin olmak ister. Ancak ne kadar çalışmanız gerektiğini tamamen kestiremediğinizde bunu kanıtlamanız zor. Ek işle meşgul çalışanların sayısı fazla olsa da ne yazık ki ek işin bağlılık, sadakat gerektiren ve ciddi bir iş olduğunu düşünmeyenler de yok değil.

• Yaptığınız ve başardığınız işleri ortaya koyun.

• Kendinizi iyi pazarlayın; yatırımcı veya müşterinize ihtiyaç duydukları konularda nasıl yardımcı olabileceğinizi ve bu alandaki yeteneklerinizi gösterin.

• Büyük yatırımlar yerine küçük yatırımlar yapın.

• Düzenli olarak referans isteyin.

4. Sınırlar

Ek iş yaparken ne zaman ve ne kadar çalışacağınızı belirleme lüksünüz var, ancak her zaman çok azdan iyidir zihniyetine sahipseniz, sağlam sınırlar çizmek konusunda sıkıntı çekebilirsiniz. Zihinsel ve fiziksel olarak yorgun hissedebilirsiniz. Tüm boş vaktinizi ek işlere ayırırsanız ilişkilerinizde de ne yazık ki çatlaklar oluşabilir.

• Ek işiniz için belli zamanlar ya da haftalık saatler belirleyin ve saatlere mutlaka sadık kalmaya çalışın.

• İletişiminizi süzgeçten geçirmek veya sınırlamak için dijital teknolojilerden yararlanın.

• Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmaktan vazgeçin.

• Belirlediğiniz hedeflere ulaşmak için gerçekçi tarihler ve bu doğrultuda atacağınız adımları belirleyin.

Dört dörtlük yapıldığında ek işiniz sayesinde daha zeki, atik ve başarılı bir girişimci olabilirsiniz. Ancak yarı zamanlı olarak yaptığınız işler de gerçek birer iş ve kendi karmaşalarını içinde barındırıyor. Ek işiniz için de aynı gerçekçilikle hazırlık yapar, risk yönetimine dikkat eder ve iş-gündelik hayat arasındaki dengeyi gözetirseniz, rekabet dolu sektörde rakipleriniz arasından sıyrılarak bir adım öne çıkacaksınızdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir