İş mi Tatil mi? Freelance Çalışanlar için İş ve Tatil Bir Arada Çalışma Modeli

Tatil mi? İş mi? Yoksa freelance iş yaparken bir yandan da tatil yapmak mı? Freelance işle tatili bir arada yürütebileceğiniz bir çalışma modeli, hem çalışmak hem de dünyayı gezmek isteyen uzaktan çalışanlar ve freelance çalışanlar arasında yaygın.

Pekiyi, bu çalışma modelinin yaygın olması gerçekten de atılmaya değer bir macera olduğu anlamına mı gelir? Yoksa “işim her şeyin üstünde” bakış açınızda mı bir terslik var?

Yeni Bir Atmosfer ve Manzara Üretkenliğinizi ve Moralinizi Olumlu Yönde Etkileyebilir

Güneşli güzel bir günde laptop’ınızı yanınıza alıp dışarıda çimlere yayıldınız mı? Ya da işinizi tamamlamak için sevdiğiniz bir kahve dükkanının yolunu tutup her zamanki yerinizdekeyifle kahvenizi yudumlarken işlerinizi yaptınız mı? Cevabınız evetse manzara ve ortam değişikliğinin konsantrasyonunuzu nasıl olumlu yönde etkilediğini gayet iyi anlayabilirsiniz. Biz bu etkiyi “kahve dükkanı etkisi” olarak adlandırıyoruz. Bulunduğunuz yerden farklı bir ortam seçmek verimsiz geçen kısır döngünüzden çıkmanızı sağlıyor, verimiliğinizi artırıyor, bilgi alışverişini kolaylaştırıyor.

Bu nedenle, çalışırken tatil yapma modelini benimsediğinizde de daha geniş bir ölçekte aynı konsepti uygulamış oluyorsunuz. İster plaj, ister dağ manzarası, orman ya da metropol… Yeni bir lokasyonu deneyimlemek enerji verici ve motive edici. Birbirinden farklı uygulamalarla ihtiyacınız olan her şeyi yanınızda taşıyabilir, tonlarca ücretsiz içeriğe ulaşabilirsiniz. Uzun lafın kısası, gezinizden zevk almanızı engelleyecek hiçbir durum yok.

Tatil ve Çalışma Bir Arada İş Modeliyle Dijital Göçmen Bir Yaşam Tarzını Test Edebilirsiniz
Dijital bir göçmenin hayatı oldukça ilginç olsa gerek. Ancak ilgi çekici görünmesi hiç denemeden bu yolu tercih etmeniz gerektiği anlamına gelmez. Çünkü bu tarz bir yaşam başlı başına bir değişiklik demek ve her şey dışarıdan göründüğü gibi renkli ve güzel olmayabilir. bu nedenle, tası tarağı toplayıp bütün hayatınızı bir bavula sığdırarak tek yön uçak biletinizi almadan önce size uygun olup olmadığını deneyimleyin. Bunun için tatil ve çalışma bir arada iş modelini deneyebilirsiniz.

Tatil ve Çalışma Bir Arada İş Modeline Doğru Eğilim, İş ve Gündelik Yaşam Arasında Denge Olmadığının İşareti
Çok çalışmak çoğunlukla bir erdem olarak görülür, ama bu erdemi tamamen sağlıksız bir duruma dönüştürmek çok kolay. İş hayatınız alienize veya kendinize ayırdığınız zamandan daha öncelikli bir hale geldiğinde sonuçlar oldukça vahim olabilir. Gereğinden fazla çalışmak zihinsel ve fiziksek sağlık problemlerine yol açabilir, insani ilişkilerinize zarar verebilir ve kariyerinizi baltalayabilir. Eğer her nereye giderseniz gidin işinizi de beraberinizde götürmeye zorunluymuşsunuz gibi hissedip davranıyorsanız, büyük olasılıkla gereksiz yere kendinizden ödün veriyorsunuz demek.

İş ve Tatil Bir Arada Çaşlışma Şekli Üretken Olabildiğinizde Verimlidir

Bazı insanların tek isteği iş ve boş zamanları arasına ince bir çizgi çekmektir. Verimli bir iş-tatil ikisi bir arada çalışma modeli içinse sizin için en değerli olan şeylere yeterince vaktinizi ayırabilmeniz gerekir. Sizin için en değerli olan şey ailenize vakit ayırmak, MBA eğitiminizi toplamak ya da yerel bir yardım kuruluşuna yardım etmek ya da başka bir şey olabilir. Üretken olabilmek için gerekli tüm imkanlara da sahip olmanız gerekir: güvenilir ve size yarı yolda koymayacak bir internet bağlantısı, çalışmak için zaman ve ihtiyaçlarınızı karşılayan bir çalışma alanı. Bunlardan herhangi biri eksik olduğunda mücadele vereceksinizdir.
İş-tatil bir arada bir yaşam modeli mi seçmelisiniz yoksa ihtiyacınız olan iş ve tatil kavramlarını tamamen birbirinden ayırmak mı? Bu sorunun cevabı beklentilerinizi yönetebilme becerinize, doğru destinasyonu seçebilmenize, iş ve gündelik yaşam arasında başarılı bir denge kurmanıza ve artık kaçıp gitme vakti geldiğinde bunu fark edebilmenize dayanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir