Çalışırken Kişisel Bakımınıza Dikkat Edin!

Freelance ya da yarı zamanlı bir ek işte çalışmak dışarıdan bir hayli cazip gelebilir. Ancak ister tam zamanlı işinizin yanı sıra bir ek işle meşgul olun, ister freelance çalışma modelini tercih edin, günlük hayatın endişelerinin sinirlerinizi ve bedeninizi yorması muhtemel. Siz de yüksek stresle baş edemiyor ve kendiniz dışında neredeyse herkesin yardımına koşturuyorsanız önceliği kendinize vermenin zamanı gelmiş de geçiyor demektir.

Kişisel bakım sağlığınız için oldukça önemli. Kendinize gerektiğince vakit ayırdıkça özgüveninizin arttığını ve daha yaratıcı olduğunuzu bizzat siz de göreceksinizdir. Daha doğru kararlar alacak, daha güçlü ilişkiler kuracak ve hayatınızdaki stresi azaltacaksınız.

Size kariyeriniz boyunca yardımcı olacak, stresli hissettiğiniz zamanlarda imdadınıza yetişecek önerilerimizi bir kenara not etmenizde fayda var:

1. Derin Nefes Alın: Doğru nefes alıp alma yöntemlerini öğrenerek stresli hissettiğiniz anlarda derin derin nefes alıp verin.

2. Vücudunuzu Esnetin: Vücudunuzu esnetmek yavaşlayıp bedeninize kulak vermenin en iyi yollarından birisi.

3. Çalışma Alanınızı Düzenleyin: Bu yöntemin işe yaraması için koca ofisi derleyip toplamanıza gerek yok. Stres düzeyinizi azaltmak için çalışma alanınızı ve masanızı toparlayın.

4. Perdeleri Açın: Her sabah ilk iş olarak beş dakika dahi güneş ışığı almanın D vitamini seviyenizi yükselttiğini ve stres düzeyinizi dengelediğini biliyor muydunuz?

5. Yüz Maskesi Uygulayın: Yüz maskesi yapmak cildiniz için olduğu kadar zihninizi de arındırmak için güzel bir yol.

6. Masaj Yaptırın: Vücudunuzdaki ağrılardan kurtulmak, biraz gevşemek ve endişeyi azaltmak için masaj iyi bir seçenek.

7. Günlük Tutun: Günlük tutarak zihninizi arındırabilirsiniz.

8. Şekerleme Yapın: 15 dakika kestirmek stresinizi azaltacaktır.

9. İç Açıcı Bir Kitap Okuyun ve Zihninizi Rahatlatın: Günde iki sayfa dahi okumak sizin için faydalı olacaktır.

10. Dışarı Çıkın: Yakınınızdaki bir parkta ya da ormanda kısa bir yürüyüş yapmak mental sağlığınız için oldukça yararlı.

11. Yatak Odanızdan Cep Telefonunuzu Uzak Tutun: Rahat bir uyku için cep telefonunuzu uyuduğunuz alandan uzak tutun.

12. Sağlıklı Atıştırmalıklar Tüketin: Bazen ihtiyacınız olan tek şey daha sağlıklı yiyecekler tüketmektir.

13. Bir Hobi Edinin: Zihninizi boşaltmak için ilgi alanlarınıza yönelin.

14. Gülün: Gülerek stresten kurtulabilirsiniz. Komedi filmi ya da komik videolar izleyin ya da neşeli bir arkadaş edinin.

15. Aromaterapi: Modunuzu yükseltmek için esansiyel yağlardan yararlanın.

16. Duş Alın: Bir mum yakın ve küveti doldurup rahatlayın.

17. Çay ya da Kahve Hazırlayın: Bu yöntemde dikkat etmeniz gereken şey bir fincan çay ya da kahve hazırlayıp ekran başına geçmek değil de sessiz bir ortama geçerek kendinizi dinlendirdiğiniz bir anda çay ya da kahvenizi yudumlamaktır.

18. Evinizin Belirli Noktalarına Pozitif Notlar Bırakın: Kendinize ne kadar güçlü olduğunuzu hatırlatın.

19. Güzel Bir Çalma Listesi Hazırlayın: Slow ya da üzücü şarkılar yerine sizi rahatlatacak, neşeli şarkılardan oluşan bir çalma listesi hazırlayın ve favori şarkılarınızı dinleyin.

20. Pozitif Cümlelerle Kendinizi Güçlendirin: “Ben güçlüyüm,” ya da “İstersem her şeyi başarabilirim,” gibi pozitif cümleleri kendinize tekrarlayıp durun.

21. Boyama Yapmak: Yetişkinlere yönelik boyama kitapları oldukça popüler ve adeta terapi etkisi yaratıyor.

22. Hayır Demeyi Öğrenin: İstemediğiniz şeylere evet demeyi bırakın. İstemediğiniz bir etkinliğe katılmaktansa evde kalmak daha güzel bir karardır.

23. Sosyal Medya Detoksu Yapın: Sosyal medyada takip ettiğiniz hesaplar pozitif mi? Yoksa ruhsal sağlığınıza zarar veren türden mi? Size faydasından çok zararı dokunan hesapları takibi bırakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir