Ek İş Yaparken Ruhsal Çöküntü Yaşamamanın Yolları Nelerdir?

Kendi işini kurmaya çalışmak, ek iş yapmak ve ek iş yaparak girişimcilik çabalarına girişmek yeterince zor. İster gece ister hafta sonu hiç fark etmez, gün boyu tüm hafta çalışıp tüm yorgunluğun üstüne ek işle uğraşmak bir hayli can sıkıcı olabilir. Sürekli iş peşinde koşturup dururken sosyal hayatınıza, sevdiklerinize ve o çok sevdiğiniz sohbetlere hiç zamanınız olmadığında tüm dünyanızın kararması ve hayallerinizin artık size çok da renkli görünmemesi muhtemel. Bütün enerjinizin yerle bir olduğunu hissedebilirsiniz.

Tam zamanlı işinizin yanı sıra üstüne bir de ek işle meşgulseniz yaşam enerjinizi kaybetme olasılığınız bir hayli yüksek. Ancak dengeleri iyi kurar, çok değil akıllıca çalışmayı becerirseniz hem hafta içi mesai saatlerinde tam zamanlı işinizle hem de ek işinizle başa çıkabilirsiniz. Tükenmiş hissetmemeniz için yapmanız gerekenler aslında çok da zor değil. Keyifli okumalar!

1. Bitmiş Tükenmiş Hissetmemek için Merak Duyduğunuz Alana Yönelin

İlgi ve merak duyduğunuz alanla örtüşen bir ek iş bulmaya gayret edin. Yazmayı mı seviyorsunuz, bir blog sayfası açın. Tasarım konusunda iyi misiniz? Web sitesi tasarımıyla uğraşın. Gerçekten sevdiğiniz projelere yatırım yaptığınızda, ek iş adeta iş olmaktan çıkar ve bir görev hissinden çok hobinizle uğraşırcasın zevk alırsınız.

2. En Verimli Olduğunuz Saatlerde Çalışmaya Gayret Edin

Çalışma saatleriniz konusunda bilinçli davranın. Hayallerinizi gerçekleştirmek üzere harcadığınız zamanı iyi değerlendirin. Tam zamanlı işinizdeki çalışma saatleri ek işiniz için esnek zaman yaratıyor mu? Esnek bir tam zamanlı işte çalışıyorsanız, işe biraz geç giderek öğle aranızdan kısabilir en verimli olduğunuzu düşündüğünüz sabah saatlerinde ek işinize zaman ayırabilirsiniz.

3. Sürekli Karşılaştırma Yapıp Durmayın

Sürekli karşılaştırma yapıp durmak tüm neşenizi alıp kaçırabilir. Kendinizi, yaptığınız işi, girişimde bulunduğunuz işi diğer girişim ve işlerle karşılaştırmak sizi birçok şeye kıyasla daha kolay tüketecektir. Başka insanlarla karşılaştırıldığında bulunduğumuz noktaya dair tahminlerde bulunmanın yaşattığı stres bizi derinden yaralayabilir. Kendinizi sürekli diğer insanlarla karşılaştırmaktan derhal vazgeçin. Bunun yerine, karşılaştığınız tüm şeyleri birer motivasyon kaynağı olarak görün. Unutmayın, Roma bir günde kurulmadı. Bunu kendi hayatınıza da uyarlayın.

4. İşlerinizin Birbiriyle Çakışmasından Sakının

İyi bir ek iş günlük işinizle çok fazla çakışmamalı. Esas işinizden farklı yetenek ve beyin gücü gerektiren bir ek iş tercih edin. Diyelim ki masa başında bilgisayar karşısında sürekli oturarak çalıştığınız, tüm gününüzü hareketsiz geçirdiğiniz tam zamanı bir işiniz var. Yoga eğitmenliği yapmak gibi fiziksel olarak aktif bir ek işle uğraşmak sizin için ideal olabilir. Gün içinde tek başınıza çalışıyorsanız daha sosyal olabileceğiniz, takım olarak çalışabileceğiniz ya da outdoor çalışma imkanı sunan bir ek iş tercih edebilirsiniz.

5. İşlerinizi Yönetebilmeyi Becerin

Kendi işinizin patronuyken işlerin ardı arkası gelmiyor gibi görünebilir. Ek işinizde daha fazla başarı yakalamak, daha fazla güç kazanmak için yapmanız gereken şeyler sürekli olacaktır. Ancak siz siz olun tüm bu endişenin hayatınızı ele geçirmesine izin vermeyin. Ek işinizle ilgilenmek için gereken zamanı parçalara ayırın; mesela, geceleri birer saat ya da cumartesi günleri üç saat zaman ayırıp çalışın. Unutmayın, enerjinizin yok olması, bitip tükenmeniz ek iş yaparken çok kolay. Ancak zaman yönetimini doğru yaparak ve ilginizi yüksek tutarak çöküşe geçmekten kurtulabilir, mental ve bedensel sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir