Ek İş Yapmak Sizi Hayatınızın Geri Kalanında Nasıl Daha Verimli Kılar?

Tam zamanlı işiniz ne kadar güzel ya da yaratıcı olursa olsun bir süre sonra her şey tekrara düşebilir ve sevdiğiniz işler yerine birçok prosedürle uğraşmaktan başka bir şey yapmamaya başlayabilirsiniz. Böyle bir durumda gerçekte yaratıcılığınızı konuşturabileceğiniz bir kaçış noktası ya da beyninizin farklı bir alanını çalıştırabileceğiniz bir iş ararsınız.

Mental olarak uyanık olmak ve konsantrasyonunuzu sağlamak için düşünce kaslarınızı farklı şekillerde esnetmeniz gerekir. Bu noktada ek bir iş imdadınıza yetişebilir. Bu nedenle sizi her türlü tatmin edecek, ilginizi çekecek bir alanda ek işle meşgul olabilirsiniz. Gerçek anlamda size hitap eden, ilgi duyduğunuz bir işte çalışmak gerçekten büyük bir şans olacaktır. Günlük işinizde resim yapmak, evsizlere yardım etmek, şiir yazmak, fotoğraf çekmek veya kişisel olarak bir hayli ilgi gösterdiğiniz bir şeyle meşgul olma fırsatı bulamayabilirsiniz.

Merakınız olan bir işle uğraşmak ise aradığınız ışığa kavuşmanızı sağlayabilir. Böylece hayatınızın diğer alanlarında daha üretken ve yaratıcı olursunuz. İlgilendiğiniz bir ek işte çalışmak sayesinde diğer türlü bulamayacağınız enerjiyi ve farklı bakış açısını tam zamanlı işinize de yansıtırsınız.

Daha Fazla Sorumluluk Almayı Öğrenmek

Çoğumuzun iş yerinde en büyük eksikliklerinden birisi de sorumluluk sahibi olmak. Muhtemelen yine çoğumuz başkaları adına – ister bir patron ya da yönetici ister yatırımcı, hissedar gibi – çalışıyoruz. Freelance çalışıyorsanız veya kendi küçük işletmenizi henüz yeni kurduysanız, kendi kendinizin patronu oma şansınız var ve muhatabınız yine kendiniz ve elbette müşterileriniz. Bu durum sizi özgürleştirir ve sorumluluk konusunda tam zamanlı işinizde asla elde edemeyeceğiniz birçok deneyim kazanmanızı sağlar.

Öte yandan böylesi bir deneyim günlük iş performansınızı da doğrudan olarak olumlu yönde etkileyecek ve iyileştirecektir. Kaliteli bir iş ortaya çıkarmanın, son teslim tarihlerine uymanın, müşterilerden zamanında ödeme almanın farkına birden bire daha derinden varırsınız. Elbette daha önce tüm bunları tamamen göz ardı etmiyordunuz, ancak bizzat her işle kendiniz uğraşmaya başlayınca ne kadar önemli olduklarını anlıyorsunuz. Bu sayede günlük işinizde de bu noktalara daha fazla hassasiyetle yaklaşıyorsunuz. Emin olun bu hassasiyetiniz iş arkadaşlarınızın da gözünden kaçmayacaktır.

Kariyerinizde Sorun Yaşadığınız Noktalarda Alternatif Bir Seçenek Oluşturması

Ek iş yapmak günlük işlerinize birçok açıdan olumlu etkilerde bulunmak bir yana yine işinizde yaşayabileceğiniz herhangi bir istikrarsızlık durumunda size yardımcı olacaktır. Malum, kimi zaman iş yerlerinde işler istediğiniz gibi gitmiyor; işten çıkarmalar, kovulmalar, iflaslar söz konusu olabiliyor. Ek bir işinizin olması sizi böylesi durumlarda birçok açıdan koruyacaktır.

İlk olarak özgeçmişinizde böyle farklı iş deneyimlerinin olması ileride sizi farklı iş kapıları açabilir. Eğer özgeçmişinizde sadece tek bir yolda ilerlediğiniz belirtiliyse bu durum ileride üstelenebileceğiniz pozisyonları kısıtlayacaktır. Örneğin, tam zamanlı olarak web yazılım geliştirme alanında bir iş istiyorsam ek iş olarak web sitesi açmakla uğraşmak tutup yönetimsel danışmanlık hizmetleri vermemden de daha faydalı olacaktır.

Ek iş yapmanın bir diğer artısı ise gelirinizi muhafaza etmeniz konusunda size destek olması. Evet, kabul edelim ki bir ek işten tam zamanlı işinizdeki kadar para kazanmayabilirsiniz ya da sağlık sigortası gibi yan haklarınız olmayabilir ama işlerin yolunda gitmediği dar günlerinizde ekstra geliriniz olması sizi bir nebze de olsa rahatlatacaktır. Ayrıca, tam zamanlı işinizden mutsuzsanız ve aksine ek işinizde tam zamanlı çalışma ihtimaliniz varsa böyle bir kariyer değişikliğine gidebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir