Freelance Çalışma Modeli Size Uyuyor mu Nasıl Anlarsınız?

Her geçen gün daha fazla insan freelance çalışma modeline yöneliyor. Örneğin özgürlüğün ülkesi Amerika’da yaklaşık 57 milyon insan düzenli işlerinin dışında farklı farklı işlerden kazanç elde ediyor ve Z jenerasyonu dediğimiz genç kuşakta freelance çalışma şekli daha da yaygın. Esnek ekonominin durumu ortada. Ancak esnek çalışma şekli sizin için uygun mu? Belki evet, belki de hiç uygun değil.

Tam zamanlı bir işin yanı sıra freelance iş deneyimi olanlar durumu iyi biliyordur. Düzenli bir gelirinizin olması, sağlık sigortası gibi yan haklara sahip olmak tam zamanlı bir işin en önemli artıları. Esnek çalışma saatleri, daha fazla özgürlük ise freelance çlışma şeklinde en çok öne çıkan şeyler arasında.

Kendi Gelirinizi Elde Etmeye Çalışmak Stresli Olabilir

Siz her ne kadar çalışırsanız çalışın, kaç tane projede yer alırsanız alın ya da ne kadar kazanç sağlarsanız sağlayın ev kiranız; elektrik, su faturaları, kredi kartı borcunuz, aidat ve diğer harcamalarınız her ay hiçbir yere kaçmadan sizi bekliyor. Ve ne kadar iş aldığınız tamamen sizin kendinizi pazarlama yeteneğinize ve kaliteli işler ortaya koyarak müşterilerinizin tekrar tekrar sizinle çalışabilmesine bağlı. Kazancınızın sürekliliğini sağlayıp cüzdanınızı dolu tutmak tamamen sizin elinizde. Bu durum omuzlarınızda ağır bir yük yaratarak çok fazla baskı hissetmenize yol açabilir.

Dilediğin Yerde Dilediğin Zaman Çalışmak Özgürlük Hissi Verir

Gece 2’de bir türlü uyku tutmuyor mu? Canınız isterse kalkıp çalışabilirsiniz. Gün içerisinde çocukların ödevleriyle mi ilgilenmeniz gerek? Geceleri freelance çalışarak tüm hepsini halledebilirsiniz. Bir yandan seyahate çıkıp öte yandan saatlik işler mi yapmak istiyorsunuz? Diyelim ki serbest çevirmen iseniz yolculuk yaparken koltuğunuzda bile çevirinizi yapabilir, arka koltuktaki çocuklarınızla da ilgilenebilirsiniz. Böyle birden fazla işi aynı anda yapmak sizi oldukça tatmin edebilir.

Sağlık Sigortası Olan Bir Eşe Sahip Olabilirsiniz ya da bu İmkanı Size Sunacak Bir Ek İşle Meşgul Olabilirsiniz

Serbest freelance çalışanların sağlık sigortası kesiliyor ve kendiniz bir sağlık sigortasından yararlanmak zorunda kalıyorsunuz. Bu durum oldukça maliyetli oluyor ve ay sonunda kazancınızın belli bir miktarını özel sağlık sigortanıza ayırmanız gerek. Tam zamanlı bir işin yanı sıra ek iş yaparken sağlık sigortanızdan aileniz de yararlanabilirken freelance çalışırken böyle bir durum söz konusu değil.

Her Gün Sabahın Köründe Ofise Gitmek Zorunda Olmamak Çok Güzel Bir Şey

Freelance çalışanların yaptığı işlerin çoğu uzaktan da halledilebilecek işler. Haftanın beş günü alarm kurarak sabahın köründe uyanıp işe gitmek oldukça can sıkıcı. Bu şekilde zamanınızı harcamak istemezseniz freelance çalışmak oldukça ideal.

Evden Çalışmak Disiplin Gerektirir

Evden çalışırken işlerinizi erteleyip durmak oldukça muhtemel. Ofis çalışanlarının vakit geçirmek için kullandığı dijital mecraların yanı sıra evde de gündelik işler, alışveriş, köpeğinizi gezdirmek ya da bulaşık makinesini yerleştirmek gibi işler dikkatinizi dağıtarak işten uzaklaşmanıza yol açabilir. Sanki evden çıkıp ofise gidermişçesine her gün giyinip masa başına geçmenizde fayda var. Böylece kendinizi daha üretken hissedebilirsiniz. Üstünüze başınıza çeki düzen vermeden gün boyu pijamalarla gezmek sizde olumsuz bir etki yaratacaktır.

Teknoloji, Freelance Çalışma Biçimini Kolaylaştırıyor

Teknoloji sayesinde bilgisayarınızın başına geçerek ya da elin ize telefonunuzu alarak Pariyer.com gibi platformlar üzerinden kolaylıkla sizin için ideal freelance işleri keşfedebilirsiniz.

Yarı Zamanlı Bir İş Sayesinde Ekstra Birikim Yapabilirsiniz

Freelance işinizin yanı sıra yarı zamanlı bir işte çalışarak daha fazla birikim yapabilir ve üzerinizdeki yükü bir nebze azaltabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir