Freelance ya da Yarı Zamanlı Bir Ek İşe Başlamadan Önce Neleri Göz Önünde Bulundurmalı?

Freelance ve uzaktan çalışma biçimlerinin ileride daha da popüler olacak olmasının nedenlerini kurumsal açıdan bakarak kestirmek hiç de zor değil. Freelance çalışanlar ve sözleşmeli çalışanlar şirketlerin daha atik olabilmesine ve yalnızca belirli bir iş ve projeye bağlı olarak bir ihtiyaç doğrultusunda işe alım yapmalarına olanak tanıyor. Tam zamanlı bir çalışan için ilan hazırlamaktan tutun da onlarca görüşme yapmaya kadar tüm süreç her ay şirketlerin çok fazla zaman ve para kaybetmesine yol açıyor. İşler durgun, çalışanın uzman olduğu alanda bir işe ihtiyaç duyulmadığı zamanlarda bile şirketler tam zamanlı çalışan için birçok masraf yapıyor ve bu da gelir kaybına yol açıyor.

Freelance çalışma modeli çalışanlar için de avantajlı. Ancak, artıları ve eksileri iyice tartılmalı. Esenek çalışma saatleri sayesinde çalışanlar iş ve özel hayatları arasında daha sağlıklı bir denge kurabiliyor. Ayrıca, kariyerlerine yön verme konusunda kontrolü daha fazla ellerinde tutabiliyorlar. Ancak bu avantajlara karşılık riskler de yok değil.

Çoğu freelance çalışan ya doyarsın ya da ölürsün kavramına aşina. Ya çok fazla işiniz olur ya da bir türlü iş çıkmaz karşınıza. Hali hazırdaki müşterilerinizin işlerini tamamlamaya çalışırken yeni iş arayışına girmek güçtür. Ancak en iyi freelance çalışanlar gelir akışının sürekliliğini sağlarlar.

Ancak çoğu çalışma gösteriyor ki freelance çalışanların çoğu bu tarz çalışma modelini mecburiyetten değil bizzat kendi hür iradeleriyle tercih ediyor. Linkedin ve Adecco Group’un yaptığı araştırma ek işte çalışanların %54’ünün esnek çalışma modelini kariyer hedeflerine ve mevcut ihtiyaçlarına uyan en iyi uyan model olduğu için tercih ettiklerini gösteriyor. Esnek çalışmak, ister freelance çalışmanın sunduğu esneklikten ister proje bazlı çalışmayı tercih etmelerinden dolayı olsun, kariyer basamaklarında ilerleme konusunda en iyi yol. Siz de bu şekilde çalışmayı düşünüyorsanız göz önünde bulundurmanız gereken hususlar var:

1. Kazancınız Sigorta Harcamalarınızı Karşılıyor

Freelance bir çalışan olarak sağlık sigortası planınızı kendinizin belirlemesi gerekiyor. Keza emeklilik için de kendiniz bir tercihte bulunmalısınız. Freelance çalışmanın iyi yanı şu ki oranları ve sigortaya ne kadar para ayıracağınızı onlarca seçenek arasından kendiniz belirleyebilirsiniz. Ancak kazancınızın sağlık sigortası harcamalarınızı karşılamaya yeteceğinden emin olun. Çoğu çalışan bu konuda rahat, çünkü ne de olsa kazançları bunun için yeter de artar da.

2. Daha Fazla Kazanç için Pazarlama Şart

Piyasadaki talepten dolayı çoğu uzaktan çalışan ya pazarlamacı ya da satış uzmanı. Tam zamanlı bir işveren yeni müşterileri belirler ve direkt önünüze koyar. Freelance çalışan olarak bu yük sizin omuzlarınızda ve bunu yaparken karşılığı olmayan bir emek vermeniz de cabası. Yeni iş bağlantıları kurmak, muhasebe ve idari tüm işler başarınız için hayati öneme sahip ancak ne yazık ki size zamana vurduğunuzda hiçbir getiri olmuyor. Ancak hangi pazarlama ekibine sorarsanız sorun referanslarınızın müşteri kazanmanın en iyi aracı olacağını söyleyeceklerdir. Günbegün daha iyi işler ortaya koydukça kendinizi pazarlama gerekliliğini daha az duyacaksınızdır, çünkü bu işi müşterileriniz övgüleriyle sizin için üstlenecektir.

3. Zaman Sizin Elinizde

Tam zamanlı bir işte çalışırken talepleri karşılamak ve işleri yetiştirmek için sürekli mesai yapmak zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca, izin kullanmak para kazanmak ve para harcamak arasında bir tercihe dönüşüyor. Çalışmadan geçirdiğiniz zamanı telafi etmek için önceden tüm işleri yetiştirmeniz gerekiyor. Freelance çalışırken ise ücretli izin gibi imkânlarınız yok ancak isterseniz bir aylık seyahate çıkın, kimse sizi bu yüzden işinizden kovamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir