Günümüzde Freelance Çalışma Neden Yaygın?

Freelance çalışma modeli yediden yetmişe yaygınlaştı. Günümüzün neden freelance çalışma için en uygun zaman olduğunun nedenlerini merak ettiniz mi? İşte üç temel sebep:

İnternet ve Dijital Teknolojiler Her Şeyi Olduğundan Daha da Kolaylaştırdı

İnternet 90’lı yıllardan bu yana hayatımızda olsa da günümüzde altın çağını yaşıyor. Sosyal medyanın yaygınlaşması ve dijital teknolojilerle beraber özellikle son birkaç yıldır dünyanın dört bir yanındaki insanlar mekân – zaman ayırt etmeden dilediği yerden çalışabiliyor.

Diyelim ki yazılıcısınız ya da içerik yazarısınız. İnternet bağlantınız yeterli olduğu müddetçe dilediğiniz yerden işlerinizi yapabilirsiniz. İster müdavimi olduğunuz kafeye gidip kahvenizi yudumlarken çalışabilir ister yatağınızdan çıkmadan dizinize laptop’ınızı alarak çalışmalarınızı sürdürebilirsiniz. Gezmeyi seven biriyseniz dilediğiniz ülkeye seyahat edip internet bağlantısı olan herhangi bir noktada çalışmalarınıza devam edebilirsiniz.

İnternet ayrıca zaman mekâna dair sınırları neredeyse ortadan kaldırarak daha geniş bir müşteri ağına ulaşmamıza ve daha kapsamlı bir pazarlama yapmamıza olanak tanıdı. Küçük işletmeler artık yerel piyasaya mahkûm değil. İnternet sayesinde farklı iş kollarından iş fırsatları da yaygınlaştı ve kolaylaştı. İnternet üzerinde içeriklere taleplerin artmasıyla örneğin içerik pazarlama ve dijital pazarlama konusunda farklı işlerde istihdam olanakları da genişledi.

Esnek Ekonomi Sektöründe Müthiş Para Var

Çeşitli kuruluş ve web sitelerince yapılan anketlere göre çoğu deneyimli freelance çalışan, kazandıkları paranın tam zamanlı son işlerinde kazandıklarından daha fazla olduğunu belirtiyor. Elbette rakamlar yaptığınız işe ve bulunduğunuz sektöre göre talepler doğrultusunda değişecektir. Yazılım gibi alanlarda uzmanlaşmış isimler iki veya üç katını da kazanabilmektedir. Hatta proje bazlı büyük işlerde normalde tam zamanlı bir işte bir haftada elde edebileceğiniz kazancı bir günde de elde etmeniz mümkün ve herhangi bir üst sınır da yok. İşinizde ne kadar kaliteli bir sonuç ortaya koyup yavaş yavaş isim yaparak daha fazla müşteri çekerseniz o denli para kazanmaya da başlarsınız.

Piyasa Koşulları ve Nitelik Tamamen Değişti

Tam zamanlı olarak freelance çalışma modeline bodoslama atlamadan önce tam zamanlı bir işte çalışıyorsanız koşulları, size uygun olup olmadığını araştırırsanız iyi edersiniz. Ancak İK uzmanlarıyla da konuşacak olursanız, freelance çalışma biçimi git gide daha güvenilir bir liman olmaya başladı. Piyasa koşulları ve küresel ekonominin getirdiği nitelikler sonucunda artık daha fazla şirket taşeron işçiler, freelance çalışanlarla çalışmayı tercih ediyor. Bunun nedeni, tam zamanlı çalışan için gereken zaman ve harcamaların freelance çalışanlar için söz konusu olmaması. Üstelik işten memnun kalınmadığında tazminat ve diğer masraflarla da uğraşmadan başka kişilere şans tanınıyor. Çalışanlar açısından da bakacak olursak, birden fazla müşteriniz varsa bir müşteri kaybetmeniz aylık gelirinizi çok fazla sarsmıyor. Ama diyelim ki tam zamanlı bir işten kovulsaydınız tüm dünyanız alt üst olurdu.

Piyasadaki değişim rüzgarları artık uzun süreli çalışanlar yerine sözleşmeli çalışma biçiminden yana. Üstelik değişim dalgası sadece küçük işletmeler ya da büyük şirketler için geçerli değil, hemen hemen dünya üzerindeki tüm şirketler aynı değişimden payını alıyor. En bilinen markalar bile sözleşmeli çalışanlar çalıştırmaktan yana.

Sonuç Yerine

Tüm bu etmenler gösteriyor ki günümüz dünyası freelance çalışma modeli için biçilmiş kaftan. Bunu düşünen ise sadece A ya da B kişisi değil, işverenlerden tutun da yeni kuşağa çoğu kişi artık işlerini kaybetmeleri ya da kovulmalarından dolayı, yani bir mecburiyetten değil bile isteye freelance çalışmayı tercih ediyor. Ekonomideki son yıllarda gözlemlediğimiz bu değişim pek de şaşırtıcı değil ve bunun gelip geçici dönemsel bir trend olmayacağı da aşikar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir