İstediğiniz Freelance İşi Bulamamanızın 3 Sebebi

Bir freelance çalışanın iki farklı görevi vardır. İlki her ne iş yapıyorsa o işte kusursuz olmak. İkincisi ise daha zorlu ve zahmetli: sürekli iş arayıp bulmak.
İster tam zamanlı olarak freelance çalışın ister ek iş olarak freelance çalışın, freelance işler bulmak zor olabilse de imkânsız değil elbette. Freelance çalışanları ihtiyaçları olan ve hak ettikleri işi bulmaktan alıkoyan dört temel hatayı ve söz konusu hatalara sizin de düşmediğinizden emin olabilmeniz için gerekenleri Pariyer olarak bir bir sıraladık:

İş Bağlantılarınız ve Çevreniz Çok Geniş Değil

Çoğu freelance çalışan ıssız bir ada gibi her şeyle kendilerinin baş etmeleri gerektiğini düşünüyor ancak bir noktayı atlıyorlar: iş çevrenizin olması başarı yakalamak için hayati öneme sahip.

Diğer freelance çalışanları rakip olarak değil sizinle aynı gemide yaşam mücadelesi veren, sizin gibi ekmek parası kazanmayı çalışan dost savaşçılar gibi görmeniz gerekir. Potansiyel müşterilerinizden daha değerli birer hazine olabilirler. Sizinle tavsiyelerini paylaşabilir ya da farklı müşterilere dair görüş alışverişinde bulunabilirler.

İş çevrenizi genişletmek ve sizinle aynı sektörden insanlarla tanışmak ve potansiyel müşterilerinize ulaşmak için dikkat etmeniz gereken püf noktaları var:

• Sektörel organizasyon ve gruplara dâhil olun. Profesyonel üyeliğe dayalı, üyelik ücreti de gerektirebilen kuruluşların yanı sıra Facebook, Linkedin, Meetup ve benzeri platformlardaki grupları iyice araştırın.
• Sektörle ilgili etkinliklere, “happy hour”lara ve diğer toplantı veya organizasyonlara katılın. Kartvizitinizin ve diğer sizinle ilgili portfolyo vb. bilgi içeren dokümanların da yanınızda olduğundan emin olun. Bu sayede yeni işbirlikleri yapabilir, potansiyel müşterilerinizle tanışabilirsiniz.
• Kendi kendinizi pazarlayın, adeta kendinizin PR şirketi olun. Dijital bir marka oluşturarak isminizi duyurun. Kendi blog sayfanızda, web sitenizde içerikler oluşturup paylaşın veya sektörden farklı blog sayfalarıyla veya web siteleriyle içerik paylaşın. Podcast yayınlarında tecrübelerinizi paylaşarak katkıda bulunun.
• Sosyal medya profillerinizin güncel olup olmadığından ve son dijital trendlere uygun olup olmadığına emin olun, böylece sizin sahip olduğunuz niteliklerde arayışta bulunan insanlar tarafından kolayca bulunabilirsiniz. Hesaplarınızı aktif olarak kullanın. Bu sayede işbirliği ve projeler için hazır olduğunuza dair yeşil ışık yakarsınız.

Ücretlendirme Konusunda Hatalısınız

Freelance çalışan olarak yola koyulmanın en zorlu yanlarından birisi hiç şüphesiz kendi ücret politikanızı belirlemek. Bu noktada belirlediğiniz ücret size çok pahalıya da patlayabilir.

Piyasanın çok altında ücretler talep etmek, piyasa değerlerinde ya da üzerinde ücretler talep etmekten daha fazla soruna yol açabilir. Çünkü kendi işinizi ederinden daha değersiz gösteriyor ve işlerinizi büyütmeyi daha da zor hale getiriyorsunuz. Piyasa değerlerinin biraz üzerinde ücret talep eden freelance bir çalışan bazı işleri kaybedebilir ancak piyasanın altında, daha düşük ücret talep eden bir freelance çalışan müşterilerin onun ederini sorgulamasına, yaptığınız işin kalitesinden şüphe duymasına yol açabilir.

Portfolyonuz Eksik ve Yetersiz, Sizi Anlatmıyor

Bu demek değil ki yaptığınız işer, yer aldığınız projeler yeterince iyi değil. Ancak burada freelance bir çalışan olarak işe başvurmanın püf noktası portfolyonuzu söz konusu işe uygun hale getirip kusursuz bir hale getirmeniz. Yaptığınız işler mükemmel olabilir ama portfolyonuz eksik ve yetersizse hiçbir anlamı yok.

Yaptığınız işlerden yeterince örnek eklediğinizden emin olun. Eksik bir portfolyo sizi deneyimsiz gösterebilir. Portfolyonuzda yer alan örneklerin başvurduğunuz işte aranan niteliklere cevap verip vermediğini de kontrol edin. Ayrıca, eski işlerinizin yanı sıra yeni işlerinizi de dahil edin ve dengeyi iyi tutturun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir