Uzaktan Çalışmanın Artıları ve Eksileri Neler?

Freelance olarak uzaktan çalışmak bir hayal gibi geliyor olabilir. Programınızda daha esnek olabilmeniz, sabahları trafik çilesi çekmemek, birden fazla ek işe zaman ayırabilmek gibi bir sürü artısı var. Uzaktan çalışma başlamak kendi işinizi yapmak ve günde dokuz saat ofiste çalışmak arasında orta bir noktada yer alıyor. Uzaktan bir iş bulmayı öğrenmek, seveceğiniz tam zamanlı bir iş bulmaktan çok daha zor değil, sadece biraz daha farklı.

Siz de nasıl uzaktan bir iş bulurum diye soruyor olabilirsiniz. Bu oldukça makul bir soru, çünkü çok da kolay bir şey değil, biraz zaman alacaktır. Pariyer gibi doğru mecralara bakınmıyorsanız aradığınız işi bulmak zorlu olacaktır, çünkü çoğu şirket kendilerini uzaktan işveren bir şirket olarak tanımlamıyor.
Bu noktada yapmanız gereken nereye bakacağınızı, kendinizi nasıl pazarlayacağınızı ve başvurularınızda nasıl yaratıcı olacağınızı bilmeniz gerekiyor. Bir web sitesine gidip sadece “Başvur” butonuna bakmak yeterli değil.

Fakat, uzaktan bir iş bulmadan önce uzaktan çalışmanın size göre olup olmadığından emin olmanız gerekir. İyice araştırın ve kendinizle baş başa kalarak düşünün. Gerçekten bu şekilde çalışmak istiyorsanız artıları eksileri bir tartın. Artılar mı ağır basıyor, eksiler mi?

Uzaktan Çalışmanın Artıları:

– İş ve ev arası mekik dokumak zorunda kalmamak: Trafikte takılı kalmak, tıklım tıklım dolu bir otobüste zaman kaybetmek gibi dertleriniz olmayacak.
– Kendi planınızı yapabilmek: Kimse sizi gözetlemiyor. Sabah 11’de canınız dizi mi izlemek istiyor? İzleyin, nasıl olsa gören yok. Yaptığınız işe göre istediğiniz saatte çalışabilirsiniz.
– Dilediğiniz yerden çalışabilmek: Canınızın istediği yerden işlerinizi yapabilirsiniz. Hatta seyahat edip öte yandan işlerinizle ilgilenebilirsiniz.
– Ailenize zaman ayırabilmek: Evli ve çocuk sahibiyseniz onlara daha fazla zaman ayırmak isteyebilirsiniz. Elbette çocuklarınızın ve ev işlerinizin çalışmanızı sabote etmesini istemezsiniz. Ancak, uzaktan çalışmanın sunduğu esneklik sayesinde evinize, ailenize ve evcil hayvanlarınıza daha fazla vakit ayırabilirseniz.
– Masraflar: İşe ulaşım masraflarınız neredeyse sıfıra iner. Öğle arası ya da ara öğünlere harcadığınız para da cebinize kalır.
– Ofis ortamındaki stres ve dikkatinizi dağıtan şeyler: Siz bir şeyle uğraşırken kimse sürekli masanıza gelip sizi bölmez. Ofisteki diğer gerginliklerden de kurtulursunuz.

Uzaktan Çalışmanın Eksileri:

– Yalnızlık: Haftanın beş günü evde tek başınıza çalışmak bir süre sonra kendinizi yalnız hissetmenize yol açabilir.
– Gereğinden fazla çalışmak: Gereğinden az çalışmak sorun gibi geliyor değil mi? Aslında çoğu insan bitmek bilmeyen bir mesai saati sonrası ev hayatıyla iş hayatını birbirinden ayırmaya gayret ediyor. Çalışmayı evde de sürdürmek tükenmişlik hissinin kapınızı çalmasına yol açabilir.
– Gereğinden az çalışmak: Uzaktan çalışma ortamınızda karakterinize, çalışma etiğinize ve işteki pozisyonunuza bağlı olarak verimliliğiniz düşebilir. Eğer doğrudan birinin gözetimi altında çalışmak sizi motive ediyorsa, evden çalışmak motivasyonunuzu düşürebilir.
– Yaratıcılığınızı kaybetme tehlikesi: Kimilerine göre ilham perisi ve inovasyon iş yerinde hiç ummadığınız anlarda sizi gelir bulur. İş arkadaşlarınıza fiziksel olarak yakın olmak kişiler arası iletişimi daha fazla mümkün kılar. Böyle anlar uzaktan çalışırken pek bulunmaz.
– Ekiple beraber sosyal aktivitelerin kısıtlı olması: Bazı şirketler kısmen uzaktan çalışma modelini benimsiyor. Örneğin, şirket çalışanlarının %10’u uzaktan çalışanlardan oluşuyor. Ofiste çalışanlar “happy hour” da hep beraber eğlenirken siz ve sizin gibi diğer uzaktan çalışanlar eğlenceden uzak kalıp yalnızlık hissine kapılabilirsiniz.

Tüm bu avantaj ve dezavantajlarını iyice bir süzgeçten geçirerek uzaktan çalışmak size göre mi düşünün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir