KURYE NEDİR? KURYE İLE KARGONUN FARKI NEDİR?

Kurye, pandemi sürecinin en çok ihtiyaç duyulan araçlarından biri oldu. En kısa tanımıyla da evrak veya paketleri güvenle ve hızla teslim eden kişi anlamına gelmektedir.

Bir anlamda eskinin Postacısı yerini Kurye olarak aldı ve değerli evraklar ile acil ulaştırılması gereken paketleri en güvenli şekilde teslim etmeye başlamışlardır.  Yoğun iş dönemlerinde acil evrakların teslim edilmesi gereken durumlarda firmalar kurye hizmetlerine çokça rağbet ederler.

Özellikle İstanbul gibi büyük ve kalabalık şehirlerde paket ve değerli evrakların trafik sorunu yaşamadan alıcıya hızla ulaştırılması gerekmektedir.  Bu da evrak ya da paket taşıyan kuryelerin araç olarak daha çok Motosikletleri tercih etmelerine sebep olmuştur. Motorlu Kurye olarak hizmet verebilmeleri için de ilgili motosiklet ehliyetlerine sahip olmaları çok önemlidir.  Çünkü hem kendilerini hem de taşıdıkları evrak ya da paketleri güvende tutmaları gerekmektedir.

Yakın  civarlarda ve bir mahalle içinde dar alanda teslimatlar için bisikletlerle de dağıtım yapılmaktadır. Bununla birlikte paketin ebatları büyük ve ağırlığı da fazla ise motor ya da bisiklet yerine arabaları ve daha büyük araçları tercih ederler.

KURYE’NİN KARGO’DAN FARKI NEDİR?

Kuryeler  genellikle aynı gün içinde ve aynı şehir sınırları içerisinde hızla teslim edilmesi gereken evrak ve paket taşımacılığı yaparlar. Kargolar ise daha çok şehirler ya da ülkeler arası evrak ve paket taşımacılığı yaparlar.

Özellikle pandemi sürecinde evden çıkamayan insanlar yemek ve tekstil alışverişlerini büyük ölçüde online olarak yapmaya başladıkları için pizza, resturant, lokanta ve marketlerin kuryelere olan ihtiyaçları oldukça artmıştır.

Pandemi sürecinde artan ihtiyaçtan dolayı kurye / kargo şirket kurulumlarının da 4 kat arttığı gözlenmiştir.  Bu da kurye işini yapacak olan kişilere de ihtiyacın artması demektir. Dolayısıyla içinden geçtiğimiz bu süreçte özellikle gençlerin iş imkanı olarak değerlendirebilecekleri bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır.

Son olarak genellikle sadece erkeklerin dağıtım şirketlerinde ve teslimatta çalışıldığı yaygın bir düşüncedir. Ancak kadınlar da erkekler gibi paket teslimatlarında çalışmaktadırlar.

Pariyer.com’un kurye ilanları sayfalarına da uğramayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir